Последни новини
На 05.05.2025 г. деловодството няма да работи поради технически причини (Обновяване на инфраструктураната на ИС).
5.05.25 г., 0:00
На 05.05.2025 г. деловодството няма да работи поради технически причини (Обновяване на инфраструктураната на ИС).
Благодарствено писмо от арх. Петров към служителите на НИНКН
24.04.25 г., 0:00
Уважаеми колеги и съмишленици,
благодаря ви за времето и усилията да пазим националното недвижимо културно наследство. Благодаря ви за подкрепата и съвместната работа през последните три години и половина, в които бях директор на Националния институт за недвижимо културно наследство.
Променихме много в качеството и стила на работа в института. Изградихме екип от единомишленици, пазители на паметниците на културата. Поставихме началото на дълго чакани реформи в системата на опазване. Започнахме да променяме отношението към недвижимото културно наследство. Искам да вярвам, че тази промяна е необратима.
За мен беше чест да съм директор на НИНКН!
Изпращам ви моя отчет какво постигнахме заедно през тези три години и половина.
С уважение,
арх. Петър Петров
На 28.03.2025 г. – петък - деловодството на НИНКН ще работи до 12:30 ч., поради технически причини
27.03.25 г., 10:30
България ще бъде регионален център за опазване на културното наследство в Югоизточна Европа. През септември предстои създаването на работна група, която ще постави началото на интеграцията в сферата на недвижимото културното наследство между България, Румъния, Северна Македония, Черна гора, Албания и Турция. Инициативата е на френските културни институти в София и Букурещ, посолствата в двете столици, НИНКН и Школата „Шайо“ към Центъра за архитектура и наследство в Париж. Чрез нея страните от региона ще работят заедно за опазването на недвижимото културно наследство и ще търсят европейско финансиране за общи проекти. През последните 100 г. отношението към недвижимото културно наследство се промени. То вече не принадлежи само на гражданите на отделните държави, а е глобална историческа и културна ценност, която трябва да бъде опазена, показана и адаптирана към модерното време, така че да я съхраним и предадем на следващите поколения, коментира директорът на НИНКН арх. Петър Петров. Експерти от България Румъния и Франция вече обсъждат първите теми на регионално сътрудничество: морските курорти през ХХ век и културният обмен по река Дунав. Архитектурното наследство от миналия век беше специална тема и по време на френското председателство на Съвета на ЕС.„Социалистическите курорти“ в Югоизточна Европа отдавна привличат интереса на изследователите и туристите като уникален свидетел за културната среда и живота до падането на Берлинската стена. Част са от все още ненаписаната европейска история на морските курорти, която започва в далечната 1760 г. Освен че свързва най-много държави в света – 10, Дунав е много повече от обикновен транспортен коридор. Реката е маршрутът на културен диалог, в който градовете по поречието взаимно си влияят и се променят във времето. Френският център за архитектура и наследство работи с 31 държави по света, но най-дългогодишното му партньорство е с България. НИНКН и Екол дьо Шайо организират повече от 20 години специализирани курсове за архитекти. Към тях ще се присъединят и архитекти от страните, участващи в инициативата. Прочети

-
За тази снимка
Няма налична информация